Journal of Current Research on Health Sector (JoCReHeS) - ISSN: 2547-9636

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Down Sendromlu Birey ve Ailesinin Demografik Özelliklerinin İncelenmesi, Ailelerin Bilgi, Duygu ve Düşüncelerinin Belirlenmesi (Ankara İli Örneği)
(Investigation of the Demographic Characteristics of Individuals with Down Syndrome and their Families, and Determination of the Knowledge, Emotions and Thoughts of Families (Ankara Sample) )

Down Sendromlu Birey ve Ailesinin Demografik Özelliklerinin İncelenmesi, Ailelerin Bilgi, Duygu ve Düşüncelerinin Belirlenmesi (Ankara İli Örneği)

 
Yazar : Nuray ÖZTÜRK  Neriman ARAL  
Türü :
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 6 (2)
Sayfa : 27-50
DOI Number: :
Cite : Nuray ÖZTÜRK Neriman ARAL, (2016). Down Sendromlu Birey ve Ailesinin Demografik Özelliklerinin İncelenmesi, Ailelerin Bilgi, Duygu ve Düşüncelerinin Belirlenmesi (Ankara İli Örneği). Journal of Current Researches on Health Sector, 6 (2), p. 27-50. Doi: .
296    179


Özet

Bu araştırma, Ankara ili merkez ilçelerinde bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alan Down sendromlu birey sayısını belirlemek, Down sendromlu birey ve ailesine ilişkin demografik özellikleri, Down sendromlu bireyin tıbbi problemleri, öğrenim bilgileri, günlük rutinleri ile ailelerinin bilgi, duygu ve düşüncelerinin betimsel bir bakışla incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Down sendromlu birey dağılımını belirlemek için Ankara ili merkez ilçelerinde hizmet vermekte olan 161 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinden 153’ü çalışma kapsamına alınmıştır. Merkezlerden hizmet alan Down sendromlu bireylerin her bir ilçedeki toplam sayısı belirlenerek tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen sayı ile orantılı olacak şekilde 22 merkezden 101 Down sendromlu birey ailesi ile görüşülmüştür. Araştırmada “Merkez Bilgi Formu” ile “Genel Bilgi Formu” kullanılarak elde edilen veriler frekans ve yüzdelikler şeklinde analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; çalışmaya katılan 153 merkezden alınan bilgilere göre toplam olarak 767 Down sendromlu bireyin eğitim aldığı, eğitim alan en fazla Down sendromlu bireyin Yenimahalle ilçesinde bulunduğu, ailelerle yapılan görüşmede ise Down sendromlu bireylerin; tanılarına belirli oranlarda tıbbi problemlerin eşlik ettiği, %44,6’sının bir okula devam ettiği, özel eğitim merkezine başlama yaşlarının ortalama üçbuçuk yaş olduğu, basit ev işlerini bağımsız olarak yaptıkları belirlenmiştir. Ailelerin Down sendromu ve çeşitli sosyal haklar konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler
Down sendromu, Down sendromlu birey, Down sendromlu birey ailesi.

Abstract

This study was aimed at determining the number of individuals with Down syndrome attending special education and rehabilitation centers located in the central districts of Ankara, and to conduct a descriptive analysis of the demographic characteristics of the individuals with Down syndrome and their families, their medical problems, educational information and daily routines, as well as, the knowledge, emotions and thoughts of their families. In order to determine the distribution of the individuals with Down syndrome, 153 of the 161 special education and rehabilitation centers located in the central districts of Ankara were included within the scope of the study. Each of the Down syndrome individuals who receives services from centers in each stricts the total number were determined than the family members of 101 individuals with Down syndrome were interwieved at 22 of these centers using stratified sampling as to be proportional with the determined number. In the study, datas which were ochieved by using “Center Information Form” and “General Information Form” analyzed as frequencies and percentages. The study results revealed that 767 individuals with Down syndrome were instructed at these 153 special education centers and that the greatest number of individuals with Down syndrome resided in the Yenimahalle district. Interviews with the family members revealed that a certain amount of medical problems accompanied the diagnoses of the individuals with Down syndrome, that 44,6% of them attended school, that the average age of first attending a special education center was three and a half years and that they could independently perform simple housework. Furthermore, the families were not enough informed on Down syndrome and various social rights.Keywords
Down syndrome, Individual with Down syndrome, Family of individuals with Down syndrome.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Duyurusu

    Yayına kabul edilen makaleler ilgili sayının yayın tarihi beklenmeden DOI verilmekte ve atıf almasına yönelik "Erken Görünüm" seçeneği ile yayınlanmaktadır. 


    Makale Kabulü Sürmektedir

    Dergimizin 9 (2) sayısı için makale kabulü 30 Kasım 2019 tarihine kadar sürecektir. Makalelerinizi herhangi bir word şablonunda "Online Makale Gönder" linkinden gönderebilirsiniz. Kabul edilen makalelerin tasarım ve mizanpajı dergimizin sekreteryası tarafından yapılmaktadır.Adres : http://www.jocrehes.com
Telefon : Please contact mail first Faks : Lütfen öncelikle mail ile iletişime geçiniz
Eposta : sra.academic.publishing@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri